Artykuł sponsorowany

Bert Hellinger i jego rewolucyjna metoda ustawień systemowych

Bert Hellinger i jego rewolucyjna metoda ustawień systemowych

Bert Hellinger, niemiecki psychoterapeuta, stworzył innowacyjną metodę pracy z rodzinami, która zdobyła uznanie na całym świecie. Jego ustawienia systemowe, znane również jako ustawienia Hellingera, to podejście terapeutyczne oparte na analizie układów rodzinnych i ich wpływie na życie jednostki. W Polsce metoda ta zyskuje coraz większą popularność, przyciągając uwagę zarówno specjalistów, jak i osób poszukujących pomocy w rozwiązaniu problemów osobistych.

Geneza ustawień systemowych

Bert Hellinger, urodzony w 1925 roku w Niemczech, początkowo był księdzem katolickim i misjonarzem w Afryce Południowej. W trakcie swojej pracy zetknął się z różnymi kulturami i tradycjami, co wpłynęło na jego podejście do terapii. Po powrocie do Europy zaczął studiować psychologię i psychoterapię, a także pracować z rodzinami. W latach 70. XX wieku opracował własną metodę terapeutyczną - ustawienia systemowe - łączącą elementy terapii rodzinnej, psychodramatu i fenomenologii.

Podstawy teoretyczne metody

Ustawienia hellingera opierają się na założeniu, że każda jednostka jest częścią większego systemu, jakim jest rodzina. Wg Hellingera, problemy emocjonalne i zaburzenia zachowania wynikają z niewłaściwego funkcjonowania tego systemu oraz z nierozwiązanych konfliktów międzypokoleniowych. Terapia polega na odtworzeniu układu rodzinnego pacjenta za pomocą innych uczestników sesji (tzw. reprezentantów), którzy odgrywają role członków rodziny. W ten sposób terapeuta może zidentyfikować ukryte dynamiki i lojalności, które utrudniają funkcjonowanie jednostki.

Przebieg sesji ustawień systemowych

Sesja ustawień systemowych zaczyna się od rozmowy terapeuty z klientem, który opowiada o swoim problemie i rodzinie. Następnie terapeuta prosi klienta o wybranie reprezentantów dla poszczególnych członków rodziny, włączając również siebie. Reprezentanci ustawiani są w przestrzeni według intuicji klienta, co ma na celu ukazanie relacji i wzorców zachowań w rodzinie. W trakcie terapii uczestnicy mogą zmieniać swoje pozycje, a terapeuta obserwuje ich zachowanie oraz wprowadza interwencje mające na celu poprawę relacji między nimi. Terapeuta obserwuje ustawienie i wprowadza ewentualne zmiany, dążąc do osiągnięcia równowagi i harmonii w systemie rodzinnym. Terapia ustawień rodzinnych Hellingera daje wiele korzyści dla uczestników. Przede wszystkim pozwala na zrozumienie i zaakceptowanie własnej historii rodziny oraz na uwolnienie się od nieświadomych lojalności wobec przodków

Zastosowanie metody w Polsce

W Polsce metoda ustawień systemowych zyskuje coraz większe uznanie zarówno wśród specjalistów, jak i osób poszukujących pomocy w rozwiązaniu problemów osobistych. Ustawienia Hellingera stosowane są m.in. w terapii indywidualnej, grupowej, a także w pracy z organizacjami i firmami. Wiele osób korzysta z tej metody, aby zrozumieć swoje problemy, uwolnić się od negatywnych wzorców przekazywanych przez pokolenia oraz nawiązać głębsze relacje z bliskimi.